TTNet yasaklarını delme paslaşması

Yazan: Selim Yörük | 26 Yorumlu

Blogkazanı vasıtasıyla haberdar oldum. TTNet, Türkiye’den binlerce blog yazarı arkadaşımın kullandığı WordPress’i yasaklı siteler listesine eklemiş. İnanılacak gibi değil!

Sanırım bu saçma salak yasakların sonu gelmeyecek. O kadar çok isyan ettik, o kadar çok kampanyabaşlattık (Bkz: Anafikir.com/sansür), protesto ettik ki, kendi adıma konuşayım, artık yoruldum.

İnternet kullanım deneyimi yüksek bazı arkadaşlar -aşağıda anlatacağım yolla- bu yasaklardan kolayca sıyrılabiliyor, sıyrılabiliyoruz. Fakat Türk İnternet kullanıcılarının %90’ı mağdur olmaktan kurtulamıyor.

Düşündüm ki, yasak delme yöntemini çok daha fazla kişiye yayarsak bu, İnternet kültürünü kavramamak için büyük çaba gösteren TTNet yetkililerin zırp pırt koydukları yasakları daha az hissetmiş ve daha az çileden çıkmış oluruz, hep birlikte.

» YASAK DELME YÖNTEMİ

TTNet herhangi bir siteye yasak koyduğunda kullandığı taktik, DNS yönlendirmesidir. DNS, websitelerinin barındırıldırıldığı bilgisayarlara ulaşılacak kısa yolların bulunduğu listelerdir.

Örneğin; İnternet tarayıcımıza www.anafikir.com yazdığımızda, tarayıcımız ilk önce gidip, en yakın DNS’den yani, kısa yol listesinden Anafikir.com’un barındırıldığı bilgisayarın yolunu (İP‘sini) öğrenir. Ve bu yolu kullanarak, Anafikir.com’a ulaşır.

Eğer Anafikir.com’a karşılık gelen bu kısayol değiştirilse, www.anafikir.com yazdığımızda, Anafikir.com’un bulunduğu bilgisayar yerine, farklı bir bilgisayara gider.

İşte TTNet’in yaptığı da budur. Şimdi eylulce.wordpress.com yazdığımızda, her zamanki görmeyi beklediğimiz sayfa yerine, yalnızca yasaklama ibaresi bulunan bir sayfa çıkıyor. Çünkü TTnet yasak koyabilmek, siteye girişi engellemek için wordpress.com yazıldığında izlenmesi gereken kısayolu değiştirdi.

Bu listeler her İnternet bağlantısı sağlayan merkezde bulunur ve ayrı ayrıdır. Şu an yurtdışındaki arkadaşlar sorunsuz bir şekilde wordpress.com altında barındırılan bloglara erişebilmektedirler. Çünkü onların kullandığı DNS’lerdeki kısa yol doğru bilgisayarları işaret etmektedir.

» NASIL ÇÖZECEĞİZ

Neyse ki, İnternet bağlantımıza en yakın kısa yol listesi yerine, hep doğru yolu gösteren bir listeden yolunu öğrenmesi gerektiğini söyleyebiliyoruz.

Çoğumuzun İnternet bağlantısında varsayılan olarak TTNet’in kontrolü altında olan, yani yasaklamaları yapmak için kullandığı DNS kullanılır. İşte biz şimdi o DNS yerine yurtdışındaki bir DNS’i kullanarak bu yasağı ekarte edeceğiz.

Bu işlemi yapmak için şahsen oldukça güvenilir olduğunu düşündüğüm OpenDNS‘i kullanacağız. Eğer sizin güvendiğiniz farklı bir DNS sağlayacısı varsa onu da kullanabilirsiniz.

» ÇÖZÜM YOLU

Şimdi herkesin bu çözüm yolunu kolayca yapabilmesi için adım adım ve basit bir şekilde anlatmaya çalışacağım;

1. “Başlat“a tıklayalım. Ayarlar -> Kontrol Paneli -> Ağ Bağlantılarım

2. “Yerel Ağ Bağlantısı“na sağ tıklayıp, “Özellikler“i seçelim.

3. “İnternet İletişim Kuralları (Internet Protocol) TCP / IP” sekmesini çift tıklayalım.

4. Seçili değilse, alt kısımdaki “Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan” seçeneğini seçelim.

5. Açılan boşluklara sırasıyla

 • 208.67.222.222
 • 208.67.220.220

numaralarını yazalım.

6. Hemen alttaki “Tamam“ı tıklayalım. Altta kalmış pencerede de “Tamam“ı tıklayalım. Ve böylece DNS’lerimizi değiştirmiş olduk.

Şimdi yasaklı olan siteyi deneyelim. İşte yasağı deldik!

» AL DA AT DERCESİNE PAS

Şimdi diğer blog yazarı arkadaşlarıma pas atıyorum ki, onlar da TTNet’e bir güzel sitem etsinler ve okurlarına DNS ayarlarını değiştirerek bu saçma sapan yasağı delebileklerinin haberini versinler. Versinler ki daha çok kişi bu yasağı delsin!

Pası alan diğer bir üç blog’a pas atsın ki, yayılma daha hızlı olsun.

– Tunç, TTNet’in bu en yeni yasağına Fikir Atölyesi ne diyor?
– Mehmet, altı üstü bir alan adını kapsayan bir yasak mı bu sence?
– Haydi Nahnu, göster gücünü!

İsteyen arkadaşlar pasın kendilerine gelmesini beklemeden, pası alıp, TTNet’i çalımlamaya başlayabilirler bence.

TTnet vazgeç artık bu yasaklardan! Rica ediyoruz!

İlgili: , , , , , , , , , ,

26 Yorumlu

 1. on Cuma, Ağustos 17th, 2007:

  […] GÜNCELLEME: Bu yöntemi uygulamak daha kolay görünüyor. […]

 2. on Cumartesi, Ağustos 18th, 2007:

  Dün gece tatilden gelip de blog’umu açamamanın ve mahkeme kararıyla yasaklanmış olduğunu öğrenmenin nasıl bir duygu seline sebep olduğunu düşünebiliyor musun : ) Sonrasında yasağın bana özel olmadığını anladım ve http://www.gizlen.net‘ten siteye ulaşabildim.

  Çok basit bir düşünce mantığı … Yönetemiyorsan yok et.

  Sözlük, youtube, wordpress, sıradaki sen de olabilirsin : )

 3. on Cumartesi, Ağustos 18th, 2007:

  Boyun bosun devrilsin TTnet diyor, size de teşekkürlerimizi sunuyoruz efenim.

 4. on Cumartesi, Ağustos 18th, 2007:

  […] TT’nin yasaklarından sıkılanlar için hazırlanmış oldukça detaylı bir yazıya buradan ulaşabilirsiniz. […]

 5. on Pazar, Ağustos 19th, 2007:

  Merhaba Selim Bey,

  Değerli paylaşımınız teşekkür ediyor, “site kapatma” meraklılarının da bu meraklarından bir an önce vazgeçmelerini diliyorum.

  Sevgi ve Saygılarımla.

 6. on Pazar, Ağustos 19th, 2007:

  […] http://takipte.anafikir.com/ttnet-yasaklarini-delme-paslasmasi/ […]

 7. Zeynep Özata

  on Pazar, Ağustos 19th, 2007:

  Yahu ne oluyor anlamadım ki. Ben de tatilden yeni döndüm. Demin sayfamı açtım güzel güzel yorumlarımı okudum. Sonra da gelen mailleri okuyayınm dedim. Bir baktım ki sansür haberi. Döndüm sayfaya yeniden girmeyi denedim. Bu sefer mahkeme kararıyla engellenmiştir yazısını gördüm. Yahu bu bloğun başına gelmedik şey kalmadı. Ben yoruldum artık. İki kere çöktü zar zor toparladım. WordPress gibi uluslararası bir sisteme dahil olursam bir daha böyle birşey başıma gelmez dedim, sayfayı wordpress’e taşıdım. Şaka gibi ya. Gel de çıldırma şimdi…

 8. Zeynep Özata

  on Pazar, Ağustos 19th, 2007:

  Ben yasağı delmeyi beceremedim ne yazık ki…

 9. on Pazartesi, Ağustos 20th, 2007:

  teşekkürler selim. en azında bu yolla sevgili arkadaşlarımızın yazılarını okuyabileceğiz. ya da en azından arşivlerine erişebileceğiz

 10. on Cumartesi, Eylül 1st, 2007:

  Ben de blogumun mahkeme kararı! ile kapatıldığını görünce “Aman Allahım, ben ne yazdım da böyle oldu dedim?” :)
  Ama daha sonra tıpkı Gaye’nin dediği gibi diğer blogları da açmaya çalışırken aynı sayfayla karşılaşınca 2007’deki Ortaçağ mantığıyla yüzyüze kaldım!
  Sansür! Ben bu kelimeyi yazarken utanıyorum, onlar uygularken utanmıyor!!!
  Sonuç: Blogumu taşıdım. Hoşuma gitti mi? HAYIR!

 11. hakan

  on Pazartesi, Eylül 3rd, 2007:

  İşin acı tarafı ne biliyo musunuz? WordPress bloglarından birinde Fethullan Gülen hakkında ‘olumsuz’ bir yazı yayınlandığı için wordpress’e kapatma gelmiş! İŞte şimdiden başladılar. Bakalım daha neler görcez.

 12. on Cumartesi, Eylül 15th, 2007:

  teşekkürler, bir çok dns numarası denedim ama blogumu açamamıştım. Sizdekiler sayaesinde yasaktan kurtuldum.

 13. on Cuma, Eylül 28th, 2007:

  Merhaba arkadaşım. Bende şöyle bir yöntem buldum istersen bunuda dene.

  http://anonymouse.org/anonwww.html

  siteye girince enter url’nin altına gitmek istediğin siteyi yaz surf anonymously yazan yan tarafdaki butona tıkla

  tıklamadan önce http:// ye dikkat 2 kere yazılmasın
  kopyala yapıştır yapıyoruz ya

  Kolay gelsin

 14. on Pazar, Eylül 30th, 2007:

  […] evden kendi sayfama bu yöntemi kullanarak ulaşabiliyorum. Bu işin nasıl yapılacağını Takipte bloğunun yazısından öğrenebilirsiniz. (Ayrıca bu bilgiyi çevrenizdekilerle de paylaşırsanız çok memnun […]

 15. on Salı, Ekim 2nd, 2007:

  […] bütün wordpress tabanlı bloglar yayına kapandı. Türk Telekom’un yayın yasağı kolayca aşılabiliyor. OpenDNS en çok tercih edilen yöntemlerden […]

 16. on Salı, Ekim 2nd, 2007:

  […] bütün wordpress tabanlı bloglar yayına kapandı. Türk Telekom’un yayın yasağı kolayca aşılabiliyor. OpenDNS en çok tercih edilen yöntemlerden […]

 17. on Salı, Ekim 2nd, 2007:

  […] bütün wordpress tabanlı bloglar yayına kapandı. Türk Telekom’un yayın yasağı kolayca aşılabiliyor. OpenDNS en çok tercih edilen yöntemlerden […]

 18. on Salı, Ekim 2nd, 2007:

  […] bütün wordpress tabanlı bloglar yayına kapandı. Türk Telekom’un yayın yasağı kolayca aşılabiliyor. OpenDNS en çok tercih edilen yöntemlerden […]

 19. sewilay

  on Perşembe, Ekim 4th, 2007:

  arkadaslar bi beladır basıma geldi gitmio kendini bilmezin teki sürekli olarak msn adresimi patlatıo ne yapmam gerek ne olur biriniz akıl werin gercekten beni cok zor durumda bırakıo bi çözümü war mı:(

 20. on Cuma, Ekim 19th, 2007:

  merhaba
  wordpress in engellenmesini şiddetle kınıyorum bloğumdan size link verdim haberdar ediyim dedim kolaylıklar diliyorum

 21. esra ela

  on Çarşamba, Ekim 24th, 2007:

  kolaylıklar dilerim

 22. on Perşembe, Ocak 3rd, 2008:

  http://www.trproxy.net buda giriş için alternatif..

 23. on Çarşamba, Ocak 16th, 2008:

  Treewalk DNS programını windows sisteminize yükledikten sonra kendi çözümlemenizi kendiniz yaparsınız. Hız açısından da bir dezavantaj yaratmaz. İstediğiniz siteye girersiniz.
  http://www.treewalkdns.com

 24. yanlisbence

  on Cumartesi, Ocak 19th, 2008:

  bence herkese duyurmakla yanlis yapmissin. cunku ttnet reverse-ip lookup sistemine gectiginde veya tum ttnet kullanicilarinin DNS cikisini kendi DNS’i ile zorunlu hale getirdiginde hicbir sekilde bu anlattigin yontem ise yaramaz. Ve bu sekilde bu yontemi kitlelere yayarak TTNET’in bu acigi kisa surede kapamasina meydan vermis oluyosun.

 25. on Pazartesi, Mart 24th, 2008:

  […] nasıl erişebileceğimiz bilgisini vermemek olmazdı sanırım. Sevgili Selim Yörük, “TTNet yasaklarını delme paslaşması” isimli yazısında gerekli bilgileri bizlerle paylaşmış bile.) (Güncelleme: [22.08.2007 […]

 26. Başar

  on Salı, Temmuz 1st, 2008:

  Ellerine sağlık da ilginç bir ayrıntıyı bahsetmeden duramayacağım.Ben 3 gün öncesine kadar Pardus kullanıyordum ve işin garip tarafı Pardusta TTNet’in yasakları işlemiyor.Diğer linuxları bilmem ama Pardusta böyle

TTNet yasaklarını delme paslaşması başlıklı yazıya gelen yorumları takip et or bu yazı hakkında bahsedenleri gör.

Yorum yap

Senin yorumundan sonraki yorumlar E-postana gelsin mi?Eğlenen & Sunan

© Takipte.com – Yıldızları takip et! | Selim Yörük | Wordpress-TR